top of page

T Tipi Kum Makinesi

T Tipi Kum Makinesi

T Tipi Kum Makinesi

Hizmet verdiğimiz ilk günden bugüne dere taşı, kalker (agrega), bazalt, krom, bor, kalsit, dağ kumu, nikel gibi mineral yapılar üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu kırıcılar yumuşak ve orta sertlikteki malzemeyi kırmak için dizayn edilmiştir. Yüksek hızda dönen rotor malzemeyi çarpma takozlarına çarptırarak kırma işlemi gerçekleşir. Kum makinası ince ve kübik ürün almanızı sağlar. Beton santralleri ve asfalt tesislerinin istemiş olduğu kum irilik dağılımına uygun gradasyonda ürün verir. Deretaşında max. 80 mm, ocak taşında max. 250 mm besleme yapılır. Makine gövde kasası 4 parça şeklinde üretilmiştir.

Kum makinesi adı altında üretilen bu ürün diğer bir adı ile tersiyer kırıcı olarak ta bilinmektedir. Çalışma prensibi ve gövde şekli itibari ile darbeli kırıcılar kategorisine girmektedir. Kum makinesinde istenilen ebatlar 0-5 mm aralığındadır, istenilen ürünün 0-5 mm aralığında olması makinenin yüksek devirlerde çalışmasını gerektirmektedir. Bu ölçülerde makine içerisinde aşınmalarının yüksek olması nedeni ile aşınmaları azaltmak için makine içinde ve gövde dışında farklı çizgi ve geometrik şekillerde özel plakalar kullanılmaktadır. Yüksek devirde verim elde etmek için rotor ve rotorun gövde üzerindeki bağlantı şeklinin hassas üretilmektedir.

Üretmiş olduğumuz kum makinesindeki en büyük özelliklerden birisi malzeme besleme ölçüleridir. Besleme ölçüleri 250 mm. Ayar grubu Aralığı 0–150 mm’dir. Bu çalışma ölçüleri bu tasarım içerisinde belirtilen mineral yapıları, benzer Kristal kafes yapıları ve çalışma şartlarının tamamı için geçerlidir. Salıncak gövdesi hidrolik sistemle açıp kapatılır. Bu özellikler, salıncak aşınma plakaları (çarpma takozları) Yan kapak ve duvar astarları Çekiçler (takozlar) Rotor balans kontrolü MESAİ bitimi makine içinin temizlenmesi Gradasyon ayarı, gibi görevlerin yapılmasını kolaylaştırır ve sistem bakımının uygun pozisyon ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlar

Özellikler ve Avantajlar :

  • Her iki yöne dönen rotor ve çevrilebilmeleri sayesinde 2 yüzü de kullanılabilen çekiçler.

  • Çarpma takozlarının özel dizaynı ve yüksek hızda dönen rotor sayesinde filler (pudra) oranı düşük, kum elde etme oranı yüksek.

  • Her iki tarafta tam açılır kapaklarla kolay bakım.

  • Beton santralleri ve asfalt tesislerinin istemiş olduğu kum irilik dağılımına uygun gradasyonda ürün vermesi.

  • Deretaşında max. 80 mm, ocak taşında max. 150 mm besleme.

T Tipi Kum Makinası-2.png
Ana Ölçüler.PNG
bottom of page